Kontakt: 71 335 20 50 zakupy@arad.pl
Język plende
0,00 zł
0
Schowek (0)
Logowanie Rejestracja
Jak obliczyć powierzchnię rusztowania?

Jak obliczyć powierzchnię rusztowania?

Rusztowanie umożliwia przeprowadzenie prac budowlanych na wysokościach. Znajduje zastosowanie przy renowacji bloków mieszkalnych, kamienic, a także budowy domów jednorodzinnych. Koszty związane z pracami można łatwo oszacować, biorąc pod uwagę wszystkie składowe sumy, dlatego inwestorzy często zastanawiają się, jak obliczyć powierzchnię rusztowania i uzyskać dokładny wynik.

 

Koszty rusztowania – co się na nie składa?

Budowa lub remont obiektu wiąże się z koniecznością ponoszenia wielu kosztów. Wśród nich znajduje się cena za rusztowanie, czyli zapewnienie pracownikom bezpiecznej pracy na wysokości. Do wyliczenia kosztów tego elementu niezbędna jest znajomość jego powierzchni. Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę długość, szerokość rusztowania, wysokość, na której będą prowadzone prace, liczba pracowników, która będzie korzystać z rusztowania, a także typ konstrukcji.

 

Rusztowania – rodzaje

Wybór odpowiedniego rusztowania oraz jego prawidłowy montaż to klucz do zapewnienia bezpiecznej pracy w trudnych warunkach na wysokości. Istnieje kilka typów rusztowań, które podzielić można ze względu na przeznaczenie:

  • rusztowania modułowe, stosowane najczęściej przy budowie oraz remontach wysokich wież kościołów bądź przestrzeni przemysłowych,
  • rusztowania ramowe, złożone z pomostów, proste zarówno w montażu jak i demontażu,
  • rusztowania specjalne, które można dopasować do kształtu lub wyglądu konstrukcji modernizowanej. Wykorzystywane przy renowacji oraz budowie miejsc trudno dostępnych.

 

Jak obliczyć powierzchnię rusztowania?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak obliczyć powierzchnię rusztowania, pamiętaj, że w swoich wyliczeniach musisz uwzględnić kilka ważnych czynników. Aby ułatwić ten nieco skomplikowany proces stworzono kalkulatory obliczeń, niemniej jednak zdarza się dość często, że wynik nie jest zgodny z rzeczywistością. Dobrą praktyką jest więc samodzielne wykonanie wyliczeń.

 Po pierwsze – przy obliczaniu powierzchni rusztowania należy wziąć pod uwagę wysokość podłogi oraz wysokość roboczą, do której dosięgnąć mogą ręce pracownika (standardowo – 2m wyżej). Po drugie – w obliczeniach pod uwagę brana jest szerokość konstrukcji, równa szerokości fasady. W przypadku rusztowań ramowych, nieruchomych, konstrukcję należy dostosować do szerokości elewacji obiektu remontowanego. Po trzecie – istotnym czynnikiem jest liczba pięter roboczych, z uwzględnieniem 2-metrowej odległości pomiędzy nimi.                                                                                                                                                                       

 W obliczeniach powierzchni rusztowania istotne są także wielkość oraz ilość ram z drabinami, umożliwiającymi wygodne wejście na konstrukcję, a także ramki, jak również ilość stężeń. W kwestii wyliczania powierzchni rusztowania niezwykle ważne są doświadczenie specjalistów oraz ich wiedza na temat budownictwa. Jeśli chcesz uzyskać profesjonalną pomoc, poproś o poradę profesjonalistów.

 

Profesjonalna pomoc w zakresie doboru rusztowań tylko w ARAD

Firma ARAD to specjaliści w zakresie doboru i wynajmu sprzętu budowlanego, w tym bezpiecznych i stabilnych rusztowań. Dostarczamy klientom rozwiązania najwyższej jakości, stawiając na maksymalne bezpieczeństwo pracowników, profesjonalne doradztwo i wdrażanie nowoczesnych technologii. Jeśli potrzebujesz pomocy w realizacji zleceń budowlanych – zgłoś się do nas. Dołożymy wszelkich starań, aby nasze usługi spełniły Twoje oczekiwania.